Turniere
SEPTEMBER 2020
 Mo   Di   Mi   Do   Fr   Sa   So 
-- 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 -- -- -- --

For some open Austrian tournaments it is possible to pre-register here. If you want to use this service push "jetzt anmelden". Please fill the form completely. If you don´t know one of these data simply insert "xxx" or "N.N. ". Finally confirm with "Anmeldung durchführen". You will find your inscription immediately confirmed on the screen.

ANMELDUNG/REGISTRATION
Bei Problemen mit der Anmeldung bitte an update@boule.at wenden!
If you have problems with your registration please send an email to update@boule.at

Die Anmeldung wird normalerweise 4 Wochen vor dem Turnier aktiviert.
Registration will be usually activated 4 weeks before the tournament.

» ÖPV-TURNIERKALENDER 2020 [PDF 268.46 KB]

Eisernes Turnier

Datum: 19. September
Veranstaltungsort: Bartlpark am Rosenhügel, 1230 Wien
Veranstalter: Pro Pétanque Wien
Details: Triplette, Rangliste, Open
Beginn um 09:30 Uhr
Max. 32 Teams!
Es gibt eine WhatsApp-Gruppe für das Turnier, die vor Ort am Turniertag runtergeladen werden kann.
Anmeldung bis: 2020-09-18 00:00
Typus: Triplette
Keine Anmeldung mehr möglich!
28 angemeldete(s) Team(s):
1 Bi2WT1 (div.)
Hugo Baratta-Dragono (BOULE iT), Florian Knispel (WT), Peter Plener (BOULE iT)
2 Hap 1 (Hap)
Christine Vida (HAP), Johannes Kirchbaumer (HAP), Moussoulimou Karimou (HAP)
3 Extra Fry (PSV Freistadt)
Nikolaus Newerkla (PSV), Maris Newerkla (PSV), Peter Spielberger (PSV)
4 Thirama (div)
Robert Peternell (WT), Markus Bernsteiner (BOULE iT), Thierry Finck (WT)
5 Mirakle (Div)
Khalid Khan (BOULE iT), Yannick Reuter, Jean Sucquet (BOULE iT)
6 WET (WT)
Alexander Paier (WT), Lukas Wolff (WT), Udo Bohnenberger (WT)
7 Earth, Wind and Fire (HAP)
Susanne Grumeth (HAP), Bruno Majnaric (HAP), Thomas Jeromel (HAP)
8 Good&Bad&Weird (HAP&KBC)
Tobias Staufer-Wierl (HAP), Karl Rauber (KBC), Martin Stermitz (HAP)
9 KFM (Hap / KBC)
Vida Fritz, Karlheinz Aichholzer (KBC), Miary Randrianomanana (HAP)
10 die Favoritner (HAP)
Gerhard Strnad (HAP), Christine Prinz (HAP), Friedrich Prinz (HAP)
11 BOULE iT 1 (div.)
Dana Müllejans (BOULE iT), Sergio Bellino (BOULE iT), Agnes Fekete (BOULE iT)
12 Rosenhügel (PPW)
Ralf Krähmer (Ppw), Wolfi Heigl (PPW), Helmut Windhager (PPW)
13 U6 (PPW)
Martin Wenzl (PPW), Erwin Windhager (PPW), Rémy Rouet (WT)
14 Konsortium Augarten (WT & Boule it)
Silvia Marega (WT), Stéphane Barbery (WT), Thomas Berghammer (BOULE iT)
15 Partners in Crime (PPW)
Eva Schremser (PPW), Manfred Zeisberger (PPW), Harry Hofer (PPW)
16 BOULE iT 2 (BOULE iT)
Alexandra Kammerer (BOULE iT), Jojit Escorpion (BOULE iT), H. Peter Friedl (BOULE iT)
17 Les trois cochons (div)
Olivier Grouard, Stefan Kalnoky, Willi Waitz
18 Mélange (BCL)
Friedrich Szmodits (BCL), Brigitte Szmodits (BCL), Reinhold Schiesser (BCL)
19 Die Jungen (WT)
Alberto Hinojosa (WT), Florian Guy (WT), Valentin Morel (WT)
20 BumBum (div)
Christan Krauss (BCL), Georg Viehböck (SVHP), Sven Thill
21 Mélange (Div)
valerie avedikian (wt), Rémi Pomel, Erik Ogris
22 The Bouledogs (div)
Alex an der Haas (div), Kathy Schulz (div), Peter Plos (div)
23 GeJuGü (HAP)
Judith Gahleitner (HAP), Georg Igalffy (HAP), Günter Vida (HAP)
24 PVN1 (PVN)
Azim Yousefi (PVN), Eva Vollath (PVN), Alfred Peiszer (PVN)
25 FLD (div)
Flavio Borlea (Boule iT), Liselotte Jarosch (div), Dražan Bračič (div)
26 Gemischter Satz (PPW)
Walter MADERN (PPW), Pol DUCHSCHER (PPW), Christian Jost (PPW)
27 2m Aziz (Wt)
Aziz Yahyai (WT), Marcus Jann (WT), Michael Kalina (WT)
28 KOLEMO (PSV)
Martin Leopoldseder (PSV), Rainer Kocher (PSV), Willi Morawetz (PSV)

« zurück

aktualisiert: 2019-03-28 | JPETo™ CMS   [login]
<< NEWS KONTAKT/IMPRESSUM