Turniere
SEPTEMBER 2020
 Mo   Di   Mi   Do   Fr   Sa   So 
-- 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 -- -- -- --

For some open Austrian tournaments it is possible to pre-register here. If you want to use this service push "jetzt anmelden". Please fill the form completely. If you don´t know one of these data simply insert "xxx" or "N.N. ". Finally confirm with "Anmeldung durchführen". You will find your inscription immediately confirmed on the screen.

ANMELDUNG/REGISTRATION
Bei Problemen mit der Anmeldung bitte an update@boule.at wenden!
If you have problems with your registration please send an email to update@boule.at

Die Anmeldung wird normalerweise 4 Wochen vor dem Turnier aktiviert.
Registration will be usually activated 4 weeks before the tournament.

» ÖPV-TURNIERKALENDER 2020 [PDF 268.46 KB]

Österreichische Meisterschaft Doublette Damen & Herren

Datum: 27. September
Veranstaltungsort: Klagenfurt, Feschnigstraße 207
Veranstalter: 1. KBC
Details: Doublette, Rangliste, Lizenz
Beginn um 9:00 Uhr
Startgeld: 6 EURO / Person (3 Jugend)
Anmeldung bis: 2020-09-26 00:00
Typus: Doublette
jetzt anmelden »
register now »
31 angemeldete(s) Team(s):
1 FEMME FATALE (CPV Rankweil )
Selma Preg (CPV), Carolin Baur (CPV)
2 Mutter und Tochter (HAP)
Christine Vida (HAP), Susanne Grumeth (HAP)
3 Fischer Fritz und Tom Turbo (HAP)
Fritz Vida (HAP), Thomas Jeromel (HAP)
4 Michi & Valerie (WT)
Valérie Avedikian (WT), Michaela Kalina (WT)
5 S & C (div.)
Silvia Marega (WT), Carina Traub (BOULE iT)
6 StAi (KBC)
Peter Steiner (KBC), Karlheinz Aichholzer (KBC)
7 AiSt (KBC)
Sylvia Aichholzer (KBC), Elisabeth Steiner (KBC)
8 BCL-KBC (div.)
Elisabeth Simtschitsch (KBC), Brigitte Szmodits (BCL)
9 KarMa (div.)
Karl Rauber (KBC), Martin Wenzel (PPW)
10 Sandra & Agi (BOULE iT)
Alexandra Kammerer (BOULE iT), Agnes Fekete (BOULE iT)
11 BOULE iT 2 (BOULE iT)
Markus Bernsteiner (BOULE iT), Peter Plener (BOULE iT)
12 MaGer (PVN)
Manfred Michlits (PVN), Gerald Schimak (PVN)
13 CPV1 (CPV Rankweil)
Hugo Bertsch (CPV), Marco Feuchtner (CPV)
14 jeu de plaisir (CPV)
Tran Van Thuam (CPV), Klaus Preg (CPV)
15 MaSi (PVN)
Maria Schimak (PVN), Sigrid Jarto (PVN)
16 ToRo (div)
Tobias Riepl (BOULE iT), Robert Peternell (WT)
17 BOULE IT 3 (BOULE IT)
H. Peter Friedl (BOULE iT), Sergio Bellino (BOULE iT)
18 Chrisi & Fritz (BCL)
Friedrich Szmodits (BCL), Christan Krauss (BCL)
19 The Rockets (BOULE. iT)
Eva Berschl (BOULE. iT), Dana Muellejans (BOULE. iT)
20 LaLa (div)
Lawan Nikowitz (BCL), Laura Madella-Mella (BOULE iT)
21 Alsergrund (WT)
Thierry Finck (WT), Florian Guy (WT)
22 Ländle1 (CPV)
Klaus Dieter Pirker (CPV), Elred Faisst
23 Zwillinge (CPV Rankweil)
Rob Mes (CPV), Quang Hoang (CPV)
24 Team Scheiblhofer (CPV Rankweil)
Edith Ess (CPV), Barbara Lins (CPV)
25 Zwei glorreiche Halunken (WT)
Lionel Bossard (WT), Valentin Morel (WT)
26 Federkla (div.)
István Federi (PPW), Nikolaus Newerkla (PSV)
27 ave mica (wt)
Pierre Avedikian (WT), Michael Kalina (WT)
28 Im Sud (div)
Joe Kirchbaumer (HAP), Ronald Zechner (KBC)
29 Tratz (KBC/HAP)
Jochen Traar (KBC), Martin Stermitz (HAP)
30 Squat (CPV)
Günter Lins (CPV), Detlef Klittich (CPV)
31 Man (SVHP)
Andreas Priesner (SVHP), Markus Preining (SVHP)

« zurück

aktualisiert: 2019-03-28 | JPETo™ CMS   [login]
<< NEWS KONTAKT/IMPRESSUM