Turniere
JUNI 2022
 Mo   Di   Mi   Do   Fr   Sa   So 
-- -- 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 -- -- --

For some open Austrian tournaments it is possible to pre-register here. If you want to use this service push "jetzt anmelden". Please fill the form completely. If you don´t know one of these data simply insert "xxx" or "N.N. ". Finally confirm with "Anmeldung durchführen". You will find your inscription immediately confirmed on the screen.

ANMELDUNG/REGISTRATION
Bei Problemen mit der Anmeldung bitte an update@boule.at wenden!
If you have problems with your registration please send an email to update@boule.at

Die Anmeldung wird normalerweise 4 Wochen vor dem Turnier aktiviert.
Registration will be usually activated 4 weeks before the tournament.

» ÖPV_Turnierkalender_2022 [PDF 262.23 KB]

Österreichische Meisterschaften Doublette Herren

Datum: 18. Juni
Veranstaltungsort: St. Florian
Start:09:00 Uhr
Veranstalter: USF
Details: Doublette Herren
Anmeldung bis 11.06.22 -keine Anmeldung vor Ort möglich !
lizenzpflichtig
keine RL
Anmeldung bis: 2022-06-11 00:00
Typus: Doublette
Keine Anmeldung mehr möglich!
32 angemeldete(s) Team(s):
1 WSC 1 (WSC)
Jojit Escorpion (WSC), Wolfgang Klopf (WSC)
2 WSC 2 (WSC)
Michael Göss (WSC), Peter Plener (WSC)
3 Freunde (div WT CPV)
István Federi (PPW), Detlef Klittich (CPV)
4 Freiflo (PSV Freistadt)
Ottmar Wallenta (PSV), Wolfgang Sabaini (PSV)
5 JT (HAP)
Jürgen Hammerl (HAP), Thomas Jeromel (HAP)
6 Reisfleisch (PSV Freistadt)
Maris Newerkla (PSV), Nikolaus Newerkla (PSV)
7 PiMi (WT)
Michaela Kalina (WT), Pierre Avedikian (WT)
8 SR (WT)
Stéphane Barbery (WT), Rémi Pomel (WT)
9 LT WT (WT )
Thomas Gardeau (Wt), Lionel Bossard (WT)
10 Hap 1 (Hap )
Markus Nigl (SVHP), Georg Igálffy (HAP)
11 Fanny (CPV)
Marco Feuchtner (CPV), Klaus Preg (CPV)
12 ALMA (PSV)
Martin Leopoldseder (PSV), Alfred Reismueller (PSV)
13 WSC AK (WSC)
Andreas Irmler (WSC), Thomas Berghammer (WSC)
14 RAMA (Div)
Rainer Kocher (PSV), Markus Bernsteiner (WSC)
15 Föllig Hoppers (Föllig Hoppers Sektion Petanque)
Michael Greilinger (Föllig Hoppers), Michael Bischof-Horak (Föllig Hoppers)
16 Halb ALP (Div)
Sebastian Buckstegen (SVHP), Frederic Manzanares (ALP)
17 Mostbarone (USF St. Florian)
Klemens Kirchmair (USF), Franz Hinterreiter-Kern (USF)
18 Coqs au vin (USF St. Florian)
Meinrad Reischl (USF), Wolfgang Märzinger (USF)
19 Boule Runnings (WSC)
Stefan Kalnoky (WSC), Alexander Paier (WSC)
20 Floto (WT)
Tobias Riepl (WT), Florian Guy (WT)
21 WM (div)
Martin Wenzel (PPW), Hans Mraz (PSV)
22 PSV WELS/TOLLETERAU 1 (PSV Wels/Tolleterau)
Michael Hager (SVHP), Franz Höftberger
23 France 1 (ALP)
Jacques Sébille (ALP), Thierry Chauveau (ALP)
24 Georg (SV Haslach - Pétanque)
Georg Viehböck (SVHP), Andreas Priesner (SVHP)
25 petanqueschön (hap/ppw)
Drazan Bracic (HAP), Manfred Zeisberger (PPW)
26 IPA (PSVF)
Josef Kastler (PSV), Peter Affenzeller (PSV)
27 Sebastian (SVHP)
Sebastian Wagner (SVHP), Markus Preining (SVHP)
28 PPW 1 (PPW)
Christian Jost (PPW), Harald Hofer (PPW)
29 Hap 2 (Hap)
Jean Sucquet (WSC), Fritz Vida (HAP)
30 Faboli (ALP)
Fabien Mestre (ALP), Oliver Horn (ALP)
31 Die Zwei (PSB)
Martin Stemplinger (PSB), Christian Rottensteiner (PSB)
32 Pas de deux (Div.)
Friedrich Szmodits (BCL), Xxxxx Xxxxx (Xxxxx)

« zurück

aktualisiert: 2019-03-28 | JPETo™ CMS   [login]
<< NEWS KONTAKT/IMPRESSUM